Nedēļas nogalē, 7. un 8. septembrī, Dabas aizsardzības pārvalde (pārvalde) aicina aktīvus dabā gājējus, kultūrvēstures baudītājus un citus interesentus uz tradicionālajām Ceļotāju dienām Slīteres Nacionālajā parkā. Šajā reizē dalībniekus gaidīs plašs dažāda garuma un tematikas organizēto pārgājienu klāsts zinošu gidu vadībā. Papildu tiem individuāli sev ērtā laikā būs iespēja apmeklēt vairākus desmitus apskates objektu, izbaudīt mazbānīša velomaršrutu un ieturēt maltīti, izmantojot Mājas kafejnīcu piedāvājumu.
“Slīteres Nacionālajā parkā krāšņas dabas bagātības mijas ar īpašu kultūrvēstures mantojumu – lībiešu krastu, mazajiem zvejniekciemiem, kur vēl saglabātas senās zvejniecības tradīcijas. To visu varēs iepazīt visdažādākajos pasākumos šajā nedēļas nogalē Slīteres Nacionālā parka Ceļotāju dienās,” teic Slīteres Nacionālā parka Dabas centra pārstāvis Ritvars Rekmanis.
Pārgājieni organizēti trīs tematiskajās grupās. Dabas izziņai veltīti seši dažādas grūtības pārgājieni 3-13 km garumā. To laikā varēs izstaigāt Dūmeles, Kolkas un Dundagas apkārtni, uzzināt par pludmales un purva iemītniekiem un augiem, kā arī izprast dabas aizsardzības uzdevumus Lībiešu krasta saglabāšanai.
Sēņošanas entuziasti varēs iepazīt sēņu plašo valstību trīs dažādos pārgājienos Slīteres Nacionālā parka mežos, pilsētvidē Dundagā un Šlīteres bākas apkārtnē, jo šajā nacionālajā parkā konstatētas 560 dažādu sēņu sugas, arī gļotsēnes, kas nemaz neesot sēnes.
Savukārt kultūrvēstures baudītājiem piedāvājam izzināt zivjsaimniecības vēsturi Kolkā, senu Kuršu apmetnes un kulta vietu Puiškalnē vai kopā ar gardu kafiju iepazīt cilvēku radītās saimnieciskās darbības liecības kādreizējā Pitraga kūpinātavā.
Tāpat Ceļotāju dienu apmeklētāji varēs papildināt zināšanas bezmaksas dabas izziņas nodarbībās 7. un 8. septembrī Ozola namiņā pie Šlīteres bākas, kur ar praktiskām aktivitātēm un dabas spēlēm varēs iepazīt dažādas Latvijas ekosistēmas, dabas daudzveidību pļavās, invazīvās augu un dzīvnieku sugas, kā arī dabas vērtības Slīteres Nacionālajā parkā.
Plašāka informācija par Slīteres Nacionālā parka Ceļotāju dienu piedāvājumu skatāma šīs tīmekļvietnes sadaļā Notikumu kalendārs. Vairākos pasākumos nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās un dalībnieku skaits ir ierobežots.
Patstāvīgai izziņai iesakām apsekot dažādus dabas objektus un labiekārtotus maršrutus. Piemēram, Rīgzemju dižozolu, Šlīteres bāku, Šlīteres Kukaiņu, Ēvažu, Priežu un Pēterezera dabas takas, Laivu kapsētu Mazirbē, Lībiešu Tautas namu un daudzas citas ievērības cienīgas vietas, kas ļaus iepazīt Slīteres Nacionālā parka unikālās dabas un kultūras vērtības.
Savukārt par ceļotāju izsalkuma remdēšanu rūpēsies Mājas kafejnīcu dalībnieki, jo paralēli Ceļotāju dienām Kurzemē notiks arī akcija “Mājas kafejnīcu dienas 2024”, kuru šī gada tēma ir Garšu ceļojums Lībiešu krastā un Dundagas apkārtnē. Plašs piedāvājuma klāsts pieejams www.majaskafejnicas.lv sadaļā “Galamērķi”.
Papildu aktivitāšu un maršrutu saplānošanai dabā pārvalde iesaka izmantot mobilo lietotni “Dabas tūrisms”. Vietnē ir 700 dažādi dabas tūrisma galamērķi – dabas takas, apskates objekti, laivošanas maršruti un putnu vērošanas punkti. Līdz ar to tā ir ērta un noderīga ikvienam dabā gājējam.
Slīteres Nacionālais parks ir viena no senākajām īpaši aizsargājamajām dabas teritorijām Latvijā. Nacionālais parks lepojas ar izcilu ainavu dažādību, mazskartiem mežiem, bagātu augu un dzīvnieku valsti. Te aug tādi dabas retumi kā parastā īve un Baltijas efeja, dzīvo vilki, lūši, aļņi, kā arī daudzi reti bezmugurkaulnieki.
Izvēlies, ko darīt
Ēvažu taka 300 m
- 24/7; I-XII
- 300 m
- Bezmaksas
- Normāli
Taka Jūs vedīs līdz Ēvažu stāvkrastam, kas slejas iespaidīgu 8-15 metru augstumā virs pludmales. Nokāpjot lejā pludmalē pamanīsiet, ka smiltis ir mitras. Tas ir pateicoties Bažu purva ūdeņiem, kas infiltrējas zemes virskārtā un virspusē izplūst tieši Ēvažu pludmalē. Pateicoties šiem mitruma apstākļiem šajā pludmalē atrodams Latvijā rets abinieks – smilšu krupis.
Kolkasraga aplis 3 km
- 24/7; I-XII
- 3 km
- Bezmaksas
- Viegli
Taka noderēs ikvienam kājāmgājējam, lai labāk iepazītu Kolkasragu, izbaudot gan jūras, gan liedaga, gan mežaino kāpu pieskārienu. Rudeņos un pavasaros saģērbieties silti un paņemiet līdzi tālskati putnu vērošanai.
Kolkasraga priežu taka 1,2 km
- 24/7; I-XII
- 1,2 km
- Bezmaksas
- Viegli
Dabas taka ved cauri kāpu mežam pāri pelēkajām un baltajās kāpam uz liedagu. Jūras klātbūtnes un nabadzīgo augšanas apstākļu dēļ priežu mežā aug ne tikai tipiskie augi, kā mellenes, virši, vistenes, bet arī retā, aizsargājamā smiltāju neļķe (Dianthus arenarius). Vecās priedes un kritalas ir dzīves vieta ķērpjiem, kukaiņiem.
Pēterezera taka 3,4 km
- 24/7; I-XII
- 3,4 km
- Bezmaksas
- Vidēji grūti
Šī taka Jūs vedīs pāris tūkstošus gadu senā vēsturē – tā izvietota pāri kangaru mugurām un vigu vēderiem. Kangari ir senas kāpas un vigas ir mitras starpkāpu ieplakas. Šāds komplekss radies laikos kad šeit vēl viļņojās jūra.
Šlīteres taka 1,2 km
- DAĻĒJI SLĒGTA, remotdarbi
- 1,2 km
- Bezmaksas
- Grūti
DAĻĒJI SLĒGTA, remotdarbi
Šlīteres taku var uzskatīt par unikālu, jo tā ved cauri nacionālā parka stingrā režīma zonai, ļaujot ielūkoties augu un dzīvnieku sugām bagātākajā daļā. Šeit jau gandrīz gadsimtu dabas procesi noris netraucēti, tāpēc takā redzēsiet vecus, dabiskus platlapju (lapkoku) un egļu mežus ar lielu dimensiju kokiem un kritalām.
Jūrtaka 14. Sīkrags - Saunags 16 km
- 24/7, I-XII
- 16 km
- Bezmaksas
- Viegli
No Sīkraga līdz pat Mazirbes pludmalei plešas smilšains liedags, kuru šķērso Mazirbes upīte. Jūrtaka izved līdz Mazirbes centram, kur apskatāms Lībiešu Tautas nams. Tālāk pa maziem meža un lauku ceļiem, gar bijušo Mazirbes jūrskolu, tā izlokās cauri mazajiem lībiešu piekrastes ciemiem – Košragam, Pitragam un sasniedz Saunagu. Lībiešu krasts ir vienīgā vieta, kur iepazīstams Latvijas otrās pamattautas lībiešu kultūrvēstures mantojums. Norādes zīmes šeit ir latviešu un lībiešu valodās.
Lībiešu valodā Sīkrags senais nosaukums Sīkrõg, Mazirbe / Irē, Košrags / Kuoštrõg, Pitrags / Pitrõg un Saunags / Sǟnag.
Jūrtaka 15. Saunags - Kolka 13 km
- 24/7, I-XII
- 13 km
- Bezmaksas
- Viegli
Jūrtakas posms, kas piemērots ikviena vecuma un sagatavotības gājējam.
Jūrtaka 16. Kolka - Ģipka 24 km
- 24/7, I-XII
- 24 km
- Bezmaksas
- Normāli
Pagriežoties no Kolkasraga uz līča pusi, manāma atšķirība starp „Dižjūru” un „Mazjūru”. Jūrtakas pirmie 10 km ved pa Slīteres nacionālā parka piekrasti: sākumā gar jūrā ieskalotajām priedēm, gar kādreizējām zvejas kolhoza ēkām, kuģu piestātni un Ēvažu stāvkrastu, kura apkaimē ir neparasti šaurs, smilšains liedags ar tam pāri līkstošiem melnalkšņiem. Arī tālākajā posmā līdz Ģipkai raksturīgs šaurs, smilšains liedags ar bagātīgo avoksnāju veidotām lāmām un nelielu, vasarā – seklu upīšu ietekām. Slīteres krasts kādreiz bija divkārt slēgta teritorija – te bija pierobežas režīma zona un dabas rezervāts.
Lībiešu valodā Kolka senais nosaukums Kūolka, Melnsils / Mustānum un Ģipka / Gipk.
Kolka (Kūolka)
- 24/7; I - XII
- Bezmaksas
- Viegli
Kolka ir Kurzemes pussalas tālākais ziemeļu punkts. Kolkasraga sēklis iestiepjas sešus kilometrus jūrā, un tā muguru jūra apskalo 0,5 – 3 metru dziļumā. Uz sēkļa viļņus šķeļ Baltijas jūra un Rīgas jūras līcis. Vētras laikā to augstums sniedzas līdz pat 7 metriem. Sēkļa galā uz mākslīgas salas atrodas Kolkas bāka.
Kolkas bāka
- 24/7; I - XII
- Bezmaksas
- Grūti
Uz mākslīgi veidotas salas jūrā (salu uzbēra 1872. – 1875. g) atrodas 21 m augsta bāka. Kopš 1979. gada bāka strādā automātiskā režīmā.
Kolkas evaņģēliski luteriskā baznīca
- Bezmaksas
- Viegli
Pirmā Kolkas dievnama uzcelšanas laiks un vieta nav zināma. Arhīvos ir atrodamas ziņas par mazu koka dievnamu, kas uzcelts 1833. gadā, tas varētu būt otrais vai trešais dievnams Kolkā. Vēl 20. gadsimta pirmajā pusē Kolkas dievnamā atradušās divas, iespējams pirmā dievnama altārgleznas, kas datētas ar 1648. gadu.
Kolkas Lībiešu saieta nams
- Pm – Pt: 9.30-18.00
- Bezmaksas
- Viegli
Kolkas centrā atjaunotajā “Pastnieku” ēkā izveidots multifunkcionāls Lībiešu saieta nams. Tajā var gūt ieskatu Ziemeļķurzemes lībiešu kultūrā, tradicionālajās nodarbēs, valodas skanējumā un piekrastes kultūrvēsturiskajā mantojumā.
Dundagas krokodils
- 24/7; I - XII
- Bezmaksas
- Viegli
Piemiņas zīme, kas veltīta Dundagas stiprajiem vīriem, un atgādinājums par bijušā dundadznieka Arvīda Blūmentāla - lielā dēkaiņa un krokodilu mednieka - piedzīvojumiem tālajā Austrālijā.
Kolkasrags
- 24/7; I - XII
- Bezmaksas
- Viegli
Kolkas rags ir unikāla satikšanās vieta. Te savus viļņus mij atklātā Baltijas jūra un Rīgas jūras līcis. Vieta ir ne vien izcila kultūrvēsturiskā vērtība, bet tā ir arī nozīmīga dabas vērtību koncentrēšanās vieta.
Košrags (Kuoštrõg)
- 24/7; I - XII
- Bezmaksas
- Viegli
Košrags tiek uzskatīts par jaunāko lībiešu jūrmalas ciemu – zvejniekciems, kas veidojies 17.gs.un pastāvējis jau vismaz 17.gs.80. gados.
Lībiešu tautas nams
- Iepriekš jāpiesakās
- Maksas
- Viegli
Lībiešu tautas nams atklāts 1939. gada 6. augustā. Plāksne pie nama ieejas vēsta: «Šo namu ir lībieši cēluši ar savas tēvzemes Latvijas un ar savu radu tautu somu, igauņu un ungāru palīdzību».
Mazirbe (Irē)
- 24/7; I - XII
- Bezmaksas
- Viegli
Agrāk (20.gs. sākums, vidus) Mazirbe bija lībiešu zvejniekciems un kuģniecības centrs, lielākā lībiešu apdzīvotā vieta Kurzemes jūrmalā.
Mazirbes evaņģēliski luteriskā baznīca
- Sv 11.00-14.00
- Bezmaksas
- Viegli
Dievnams Mazirbē ir viena no skaistākajām Kurzemes piekrastes baznīcām, kas izceļas ar izjustām, slaidām proporcijām, estētisko kvalitāti un gleznaino veidolu.
Mazirbes mēra akmeņi
- 24/7; I - XII
- Bezmaksas
- Viegli
Par Lielais Mēra (1710.-1711.) posta darbiem Latvijā atrodami savdabīgi liecinieki — mēra akmeņi. Plašāk pazīstamie ir Mazirbes mēra akmeņi ar latīņu valodā iekaltiem vēstījumiem par laiku, par notikumiem lībiešu zemē un vēsturiskām personām.
Pitrags (Pitrõg)
- 24/7; I - XII
- Bezmaksas
- Viegli
Pitrags vēstures dokumentos pirmo reizi minēts 1582. gadā. Šai sarakstā ir tikai 4 sētas. Stāsta, ka reiz tur ieradušies četri brāļi sāmsalieši un uzcēluši mājas.
Ragu muzejs Vaidē
- Uzziņām +371 29395624, +371 63200179
- Maksas
- Viegli
Vaides “Purvziedos” ir apskatāma mežsarga Edgara Hausmaņa vāktā ragu kolekcija, kuru veido vairāk nekā 550 ragu, no tiem aptuveni 350 aļņu ragu.
Sīkrags (Sīkrõg)
- 24/7; I - XII
- Bezmaksas
- Viegli
Viena no vecākajām lībiešu apmetnēm, kas dokumentos kā ciems minēts jau 1387. gadā. 17. gs.
Šlīteres Zilie kalni
- 24/7; I - XII
- Bezmaksas
- Viegli
Šlīteres Zilie kalni stiepjas 20 km garumā. Tie izveidojošies pirms aptuveni 12 000 gadiem
Vaide (Vaid)
- 24/7; I - XII
- Bezmaksas
- Viegli
Vaides ciema nosaukumu saista ar lībiešu vārdu vait – starpa. No šejienes esot visērtāk pārbraukt uz Sāmsalu.
Kolkas raga tornis
- 24/7, I-XII
- Bezmaksas
- Viegli
Koka tornim ir 6 stāvi jeb līmeņi, torņa augšējās skatu platformas augstums ir 16 metri. Tornis atrodas pie Kolkas priežu takas, noderēs ainavas un putnu vērošanai.
Pa lībiešu ciemiem 28 km
- 24/7, I-XII
- 28 km
- Bezmaksas
- Vidēji grūti
Maršruts piemērots aktīviem braucējiem, kam interesē piekrastes daba un lībiešu kultūras mantojums.
Ovīšu bāka
- 1.IV - 31.X Ot. - Sv.: 10:00 - 16:00 | 1.XI - 31.III: Ot. - Sv.: 10:00 - 14:00
- Maksas
- Normāli
Bāka ir 37 m augsta un tajā izveidota bāku vēstures ekspozīcija.