a
a
a
a

 

2021. gada Dabas koncertzāle

Heracleum sosnowsky jeb INVASIVUS

DARBNĪCA kartes simbols AMERIKAS ŪDELE (Neovison vison)

PUNKTS - Gaujas Nacionālais parks, Līgatnes dabas takas - 57.242411, 25.010349

Amerikas ūdele (Neovison vison) Latvijā, tuvradniecīgas sugas – Eiropas ūdeles – izplatības areālā, ir ievesta padomju laikā ar mērķi nomainīt aborigēno sugu ar citu, kam raksturīga augstāka dzimstība, lielāks iegūstamās ādas apjoms un citas saimnieciskas priekšrocības. Tā rada apdraudējumu Latvijas dabai, apdraudot vietējās sugas – Eiropas ūdeles (Mustela lutreola) – izdzīvošanu un izplatību.

Sugas apraksts
Amerikas ūdele ir vidēja lieluma plēsēju kārtas dzīvnieks. Ķermeņa garums (bez astes): tēviņi – 34-47cm, mātītes – 31-38cm, svars: tēviņi – 0,6-1,7kg, mātītes – 0,4-1kg. Aste nedaudz garāka par ½ no ķermeņa garuma.

Amerikas ūdelei ir iegarens ķermenis ar relatīvi īsām ekstremitātēm. Īso kāju pirksti savstarpēji saistīti ar peldplēvēm. Pēdu spilventiņi gandrīz kaili. Ķermeņa matojums vienkrāsains, tumšā kafijas brūnā vai melni brūnā krāsā, tikai vēderpuse ir nedaudz gaišāka. Selekcionētu Amerikas ūdeļu krāsojums ir variabls.

Atšķirībā no Eiropas ūdeles, Amerikas ūdele ir nedaudz lielāka un tai var būt balta pazode un apakšlūpa (ne augšlūpa!).

Invāzijas ceļi
Bijušās Padomju Savienības Eiropas daļas valstīs Amerikas ūdele tika izlaista tuvradniecīgas sugas – Eiropas ūdeles izplatības areālā ar mērķi nomainīt aborigēno sugu ar jaunu, ar augstāku dzimstību, lielāku iegūstamās ādas lielumu un citām saimnieciskām priekšrocībām.

Dzīves apstākļu raksturojums
Pārsvarā krēslas dzīvnieks, kā dzīves vietu visbiežāk izvēlas nelielu strauju, ar zivīm bagātu upju piekrastes ar neaizsalstošiem posmiem, staujtecēm un plašu palieni, kā arī ezeru krastus un piekrasti. Atšķirībā no Eiropas ūdeles tā apdzīvo arī lielāku upju (arī upju grīvu) un aizaugušu ezeru piekrastes joslu un salu biotopus. Tā apdzīvo arī urbanizētas teritorijas un bieži novērota pilsētu kanālos un citās ūdenstecēs.

Iepazīsti invazīvās sugas un iesniedz savus novērojumus vietnē “Invazīvo sugu pārvaldnieks”!
Avots: “Invazīvo sugu pārvaldnieks”, Dabas aizsardzības pārvalde

 

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.
Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli: