a
a
a
a

 

2021. gada Dabas koncertzāle

Heracleum sosnowsky jeb INVASIVUS

DARBNĪCA kartes simbols PUĶU SPRIGANE (Impatiens glandulifera)

PUNKTS - Aizsargājamo ainavu apvidus “Augšzeme” - 55.877817, 26.368539

Puķu sprigane (Impatiens glandulifera) Eiropā ievesta kā krāšņumaugs. No apdzīvotām vietām plaši izplatījusies upju ielejās. Izplatības vietās, nomācot un izstumjot mazākus augus, apdraud vietējās sugas.

Sugas apraksts
Viengadīgs, 1-2m, reizēm līdz 3m augsts lakstaugs. Stublājs resns, sulīgs, sārtenas nokrāsas, dobs un mezglos manāmi resnāks. Lapas pretējas, vietām mieturos pa trim, kailas, lancetiskas, līdz 18cm garas un 7cm platas, malas zāģzobainas. Pielapes un lapas ar nektāra dziedzeriem. Ziedi garkātainos, skrajos ķekaros augšējo lapu žāklēs. Vainaglapas dažādās nokrāsās, visbiežāk violetas, reizēm sārtas, baltas. Zied no jūnija līdz oktobrim. Auglis 1,5-3,5cm iegarena pogaļa, kura pēc sēklu nogatavošanās uzplīst un izsviež sēklas.

Invāzijas ceļi
Eiropā ievesta kā krāšņumaugs. Bieži izplatās ap apdzīvotā vietām no pamestiem dārziem vai ar augsni.

Augšanas apstākļu raksturojums
Visbiežāk – daļēji noēnotās vietās, mitrās un slapjās, ar slāpekli bagātās augsnēs, pie ūdens objektiem, mežmalās, mežos, klajumos, pie viensētām, reizēm niedrājos un avotainos zemajos purvos, atkritumos, grāvjos.

Iepazīsti invazīvās sugas un iesniedz savus novērojumus vietnē “Invazīvo sugu pārvaldnieks”!
Avots: “Invazīvo sugu pārvaldnieks”, Dabas aizsardzības pārvalde

 

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.
Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli: