Teritorijā iekļauta Daugavas ieleja un tai piegulošās teritorijas upes vidustecē, kas ir dabas un kultūrvēstures ziņā daudzveidīgākais, piesātinātākais un relatīvi mazāk pārveidotais Daugavas ielejas posms Latvijā.
Daugava ir Latvijas visgarākā upe un izsenis zināma kā tirdzniecības ceļš. Bet upes ieleja ir nozīmīga vieta dabas daudzveidības saglabāšanai, jo tai raksturīgs augsts dažādu dzīvotņu veidu piesātinājums – te sastopamas upju straujteces, klajas iekšzemes kāpas, minerālvielām bagāti avoti, nogāžu un gravu meži, sausi zālāji utt.
Tieši šīs dažādās dzīvotnes jeb biotopi padara ieleju par vienu no nozīmīgākajiem sugu koncentrēšanās centriem un ekoloģiskajiem koridoriem. Šeit sastopamas arī retas un aizsargājamas sugas: vairāk nekā 50 augu, 33 putnu, 31 bezmugurkaulnieku, piecas zivju un apaļmutnieku sugas.
Tūristi te var doties pārgājienos pa dabas takām (Markovas, Dinaburgas, Odu takas), vērot ainavu no putna lidojuma Priedaines, Vasargelišķu, Lazdukalna skatu torņos, iepazīt vecticībnieku dzīvesveidu Slutišķu sādžā, dažādu tautu un kultūru tradīcijas, kā arī apmeklēt Naujenes muzeju vai doties izjādēs ar zirgiem.
Īpaši aizsargājamā dabas teritorija „Augšdaugava”, kurā izteiktā mozaīkveida ainavā mijas meži ar zālājiem, izveidota 1990. gadā. Teritorijas unikalitāte novērtēta ne tikai Latvijas, bet arī pasaules līmenī. Un kopš 2011. gada šis aizsargājamo ainavu apvidus ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma nacionālajā sarakstā.