a
a
a
a

Kurp doties

Atpakaļ
Vispārīga informācija

24/7; I - XII

Bezmaksas

Sīkrags, Kolkas pag., Dundagas nov.

Lat:57.66079842396713,Lon:22.22639380985305
Objekts

Viegli

Infrastruktūra
Apraksts

Viena no vecākajām lībiešu apmetnēm, kas dokumentos kā ciems minēts jau 1387. gadā. 17. gs., kad ciems bija Dundagas muižnieku Maideļu īpašumā, Sīkragā izveidota viena no nozīmīgākajām sīkostām Ziemeļkurzemes piekrastē. Gadsimta beigās ciemā bijušas lielas preču noliktavas, kurās 1690. gadā glabājušies 12000 pūru rudzu. Bijusi arī «viesnīca» jūrniekiem. Sīkragu savā 1721. gadā sarakstītajā dzejā apdzied Dundagas mācītājs J. Bankavs, teikdams, ka kuģi, nākdami no Anglijas, Holandes un Lībekas, veduši šurp ogles, labību un dažādas iecienītas preces, kuru uzglabāšanai Sīkragā bijusi jāceļ noliktava. Ziemeļkurzemes sīkostas beidza pastāvēt 18. gs. sākumā (Ziemeļu karš, Kurzemes hercogistes saimnieciskais un politiskais pagrimums). Pēc tam tās izmantoja tikai kā zvejnieku ostas.

20. gs. sākumā ciema apbūve sablīvējās, jo dažādās vietās tika uzceltas zvejnieku mazistabas un jaunsaimniecības.

Ciems ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis, tādēļ vismaz tā centrālajā daļā jāsaglabā vēsturiskās celtnes, apbūves struktūra, ceļu tīkls, nožogojuma sistēmas, ainava, raksturīgais siluets, u.c. Pilsētbūvniecības pieminekļa robežas ietver «Ķeļķu», «Jaunklāvu», «Kilasidamu», «Vīnamegu», «Tiļļu»  «Baznīckalnu», «Līvkalnu», «Jaunklāvu» un «Vecvalku» saimniecībām piederošus gruntsgabalus, tur esošo apbūvi, komunikācijas un veco Sīkraga kapsētu.
 

Uzturēšanās noteikumi

Ievēro klusumu, nebojā īpašumu un infrastruktūru, atkritumus nes līdzi.

Nokļūšana

57.660755, 22.226340

Atvērt navigācijā

Izvēlies, ko darīt

Jūrtaka 14. Sīkrags - Saunags 16 km

Gartakas

Kurzeme

  • 24/7, I-XII
  • 16 km
  • Bezmaksas
  • Viegli

No Sīkraga līdz pat Mazirbes pludmalei plešas smilšains liedags, kuru šķērso Mazirbes upīte. Jūrtaka izved līdz Mazirbes centram, kur apskatāms Lībiešu Tautas nams. Tālāk pa maziem meža un lauku ceļiem, gar bijušo Mazirbes jūrskolu, tā izlokās cauri mazajiem lībiešu piekrastes ciemiem – Košragam, Pitragam un sasniedz Saunagu. Lībiešu krasts ir vienīgā vieta, kur iepazīstams Latvijas otrās pamattautas lībiešu  kultūrvēstures mantojums. Norādes zīmes šeit ir latviešu un lībiešu valodās.

Lībiešu valodā Sīkrags senais nosaukums Sīkrõg, Mazirbe / Irē, Košrags / Kuoštrõg, Pitrags / Pitrõg un Saunags / Sǟnag.

Pēterezera taka 3,4 km

Takas

Kurzeme

  • 24/7; I-XII
  • 3,4 km
  • Bezmaksas
  • Vidēji grūti

Šī taka Jūs vedīs pāris tūkstošus gadu senā vēsturē – tā izvietota pāri kangaru mugurām un vigu vēderiem. Kangari ir senas kāpas un vigas ir mitras starpkāpu ieplakas. Šāds komplekss radies laikos kad šeit vēl viļņojās jūra.

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.
Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli: